NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Цветни аспекти Д-р Геновева Димитрова: За мен киното е хоби, което превърнах в професия
3015
Цветни аспекти

Д-р Геновева Димитрова: За мен киното е хоби, което превърнах в професия

За мен киното е хоби, което превърнах в професия. Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова. „Мисля, че аз не съм човек с много сбъднати мечти, но едната от тях е да бъда филмов критик и киновед, какъвто съм си мечтала да бъда като млада. Цял живот работя любимата си работа, какво по-хубаво от това

| 02 Юни 2024, 16:50 ч.
Д-р Геновева Димитрова: За мен киното е хоби, което превърнах в професия
Д-р Геновева Димитрова: За мен киното е хоби, което превърнах в професия
Снимка © Павлина Дудева

За мен киното е хоби, което превърнах в професия. Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова. „Мисля, че аз не съм човек с много сбъднати мечти, но едната от тях е да бъда филмов критик и киновед, какъвто съм си мечтала да бъда като млада. Цял живот работя любимата си работа, какво по-хубаво от това. И сега след като няма вестник „Култура“, аз работя с удоволствие в Българската национална филмотека, където работата е приказка“, разкри тя. 

Конфискувани препарирани животни от мъж от Разград са предадени на музея в Русе, съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе. Иззетите в полза на държавата над 30 броя препарирани екземпляри или части от тях са предадени на Регионалния исторически музей в Русе за препариране или попълване на музейната сбирка.  

С това приключва случаят, който датира от 2021 г., когато бяха установени участници в нерегламентиран лов на територията на резервата "Воден". При извършен обиск от страна на служители на Областната дирекция на МВР в Разград са конфискувани в полза на държавата установените защитени птици и бозайници – мъртви и препарирани. Сред тях преобладават ловни и пойни видове птици, видри, дива котка, дива коза, ловни трофеи и др. От страна на Районна прокуратура – Разград срещу лицето са предприети процесуално-след

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобрази

Единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ беше открито тази вечер под бурните аплодисменти на пълната зала в сградата на Държавна опера Стара Загора.

Шествието с официалните гости на събитието поведе неговият директор Магдалена Ралчева заедно с тазгодишния носител на наградата „Златна липа“ за цялостен принос в киното Ели Скорчева, заместник-кметовете на община Стара Загора Милена Желева и Надежда Чакърова, председателят на конкурсното жури Геновева Димитрова, заедно с членовете на журито латвийският режисьор, сценарист и редактор Линда Олте, полският режисьор Мариуш Гжегожек, анлийската актриса Пандора Джоунс и филмовият и визуален творец Санжин Малесевич.

Старт на празничното настроение дадоха военният духов оркестър и пъстър мажоретен състав с възпитанички на Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) към

Презентация пред ученици и концерт с участието на Дара, Ториното и Пашата, 100 кила, както и рок групата Б.Т.Р. ще отбележат началото на кампанията "Не сте сами" на 16 август в Несебър, съобщават организаторите на проявата от Агенция „Митници“ и Националната агенция за приходите. 

В център "Артиум" ученици от по-горните гимназиални класове ще присъстват на  презентация по темите за наркотичната и хазартна зависимост, демонстрация с кучета, обучени в залавянето на дрога. 

Вечерният концерт е в Стария град. Преди изпълнителите, които са посланици на кампанията, свои кратки приветствия ще отправят представители на Националната агенция за приходите, Агенция "Митници" и Николай Димитров, кмет на Община Несебър, която е партньор на кампанията. Водещи ще бъдат актьорите Гергана Стоянова и Филип Буков. 

Българска телеграфна аге

Носиите, с които е заснет филмът за Капитан Петко войвода през седемдесетте години на миналия век, посветен на 1300 години от създаването на българската държава, за първи път бяха представени на открито, и то в Кърджали. Това се случи в рамките на второто издание на пътуващия фестивал на НЧ „Обединение 1913“ - „Вкус фест“.

„Историята на носиите, някои от които са по на 200 години и връзката им с филма са много интересни“, каза директорът на музея в град Попово Владимир Иванов. По думите му сценичният екип решава вместо да зададе ушиването на сценични костюми, да бъдат издирени автентични от местата, където е живял и извършвал своята дейност Капитан Петко войвода.

„След няколко месеца обиколки по селата, екипът попада на нещо уникално. Издирени са носии, които никога не са били вадени от раклите. Предоставени са били на кинаджиите и с тях са се обличали актьорите във ф

Като част от журито, което ще присъди наградите на кино фестивала в града на липите, тя очаква следващите няколко дни да бъдат интересни. „Аз съм гледала четири от деветте филма в конкурсната селекция. Те са различни и прекрасни. Очаквам да ми е забавно, да се сработим с колегите от международното жури и да останат красиви спомени, какъвто е този мирис на липа, който в момента изпълва Стара Загора“, добави Димитрова. 

Според нея европейското кино през последните години се развива интересно. „Най-често то се случва в международни копродукции. А именно международната копродукция е най-точният и най- ефикасен начин за финансиране на даден филмов проект. Не случайно за даден филм можем да говорим, че е италиански, но той е италиано-френско-белгийски или българо-сръбски и т.н.“, казва Димитрова.  „Европейското кино понякога е скучно, понякога е много любопитно, но при всички случаи се занимава с важни аспекти от житието, независимо дали като нов социален реализъм или в екзистенциален план. Дали с не случването на житейски проект или с намирането на любовта. Различно е европейското кино, в него млади, известни или не толкова известни филмови автори предлагат своите стратегии за привличане на аудитория", каза още тя.

Според Димитрова все по-трудно се привлича аудитория с европейски филми и затова има тези специализирани кина като „Дом на киното“, Филмотечно кино „Одеон“, културен центът „G8“, където могат да се гледат бутикови европейски филми. „Да не забравяме, че на европейските филмови награди бяха отличени много качествени филми и те са и по българските екрани”, припомни Геновева Димитрова. „Много европейски филми са селектирани за наградите Оскар, на фестивала в Кан редовно победители са европейски филми. Те имат по-малко публика, но пък тя им е вярна. Това се отнася и за големите режисьори като Уди Алън, Джим Джармуш, Матео Гароне“, добави тя.

Председателят на международното жури заяви, че са важни европейските филми и лично тя предпочита да гледа най-скучния европейски филм пред американски блокбъстър.

От думите на Димитрова стана ясно още, че българската киноинфустрия се развива трудно. Според нея причината за това е, че не е довършен новият Закон за българската филмова индустрия. „В последната година не сме постигнали някакви невероятни успехи, както беше преди няколко години, но достатъчно е, че имаме филми като „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев и „Диада“ на Яна Титова, за да се радваме. Вече се задават и други нови български филми и аз съм любопитна да ги видя“, пожела си тя.

Общо 23 млади тенори от 11 държави ще се борят за приза "Гласът на Камен" в Стара Загора.

Това съобщи на сайта си Държавна опера - Стара Загора по повод Втория международен конкурс за оперни изпълнители, който стартира на 20 август.

Той е регламентиран за вокалисти от 26 до 40 години, а организатори на напреварата са Държавна опера - Стара Загора, Фондация „Камен Чанев“ със съдействието на Сдружение с нестопанска цел „Настоятелство на Старозагорска опера”, и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.

Деветчленно жури начело с тенора, диригент и композитор Хосе Кура ще оценява таланта на участниците. Предвидени са три тура на конкурса. 

Официалната церемония по награждаването и гала концертът на лауреатите ще се състоят на 27 август на сцената на Античния форум „Августа Траяна”. Наградените м

Как дигиталната реставрация съхранява, обновява и експонира културното наследство - това бе акцент на интерактивната изложба и интернационалната конференция „Модерни  практики и методи на дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари  фотографии“, които се проведоха в Национално историческия музей в София. В конференцията взеха участие 35 интернационални фотографи, съобщават организаторите. 

Събитието бе организирано от Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография и партньори от три европейски страни в рамките на проекта „Дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари книги“ (Лаборатория за дигитална реставрация) по програма „Еразъм +“. Основна цел на проекта е да систематизира, интегрира и разпространи съвременни практики за дигитализация, дигитална реставрация и експонация на старинн

В събота Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО реши да регистрира спорната японска златна мина Садо като обект на световното културно наследство, съобщи АП.

Това стана едва след като Токио се съгласи да я включи в изложба, представяща тъмната й история на злоупотреба с корейски работници по време на Втората световна война.

Решението е сигнал за подобряване на отношенията между Токио и Сеул.

Мината, разположена на остров край бреговете на префектура Ниигата в Северна Япония, е работила близо 400 години и някога е била най-големият производител на злато в света, преди да бъде затворена през 1989 г. Мината е свързана и със злоупотребите на Япония с корейски работници по време на войната.

Членовете на Комитета, включително Южна Корея, подкрепиха единодушно включването в списъка на годишната среща в събота в Делхи, Индия. Те заявиха, че Япония е предост

В петък вечерта, 30 август, в Археологически комплекс „Калето“ в Мездра се представя постановката „Исмаел в Париж“ на пътуващ театър „Бабел“ от Франция.

Преди Мездра актьорите са играли на сцена във Венеция, коментира Йоана Константинова – учител по английски и френски език в СУ „Иван Вазов“, Мездра.

Тя е поканила тримата комедианти с основна цел да се популяризира френският език.

По думите й в пиесата участват майка, баща и син. Естел Бониер Бел Хадж, Мансур Бел Хадж и техният 12-годишен син Исмаел Бел Хадж разказват историята на млад тийнейджър с вечно бързащи родители, който открива случайно, че неговите баба и дядо са били парижки кабаретни артисти. Когато те се появяват пред очите му, Исмаел открива един вълшебен Париж.

„Постановката е забавна, играе се в 28 държави, а нашата публика ще ра

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

Д-р Геновева Димитрова разкри , че в момента пише книга за прехода в българското игрално кино. Вече е избрала 25-те филма на прехода, които ще бъдат с нейна рецензия. И обещава, че това лято ще работи върху това.

Д-р Геновева Димитрова е един от водещите български филмови критици. Завършила е руска филология в Софийски университет „Св. Климент Охридски” и кинознание в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. От 1991 до 2018 е редактор във в. „Култура” до спирането му. Автор е на книгите „Кино в края на века. Български фигури и игрални филми – поглед от 90-те“ и „Въртележки на абсурда. Руското игрално кино (1991-2011)“. Сценарист е на документалните филми „Нощ в София” (2008) и „Offline?” (2017) на Станислава Калчева.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
От 21 до 25 октомври ще се проведе международният театрален фестивал „Алтер его“, съобщават организаторите от театър-лаборатория „Алма алтер“, с подкрепата ...
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Мюзикълът "Емилия Перес" на Жак Одиар е избран от Франция да се състезава в категорията за най-добър международен филм на наградите "Оскар", предаде АФП, позовавайки се на Национал ...
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Актьорът Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“. Автор на поредицата е Димитрина Събчева, съобщават от „Сторител“. Аудиосериалът разк ...
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Националният политехнически музей ще се включи за пореден път в Европейските дни на наследството (ЕДН). На 21 септември музеят ще бъде с вход свободен, уведомяват организаторите. ...
Повелителката на глината
Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от кул ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Цветни аспекти
3015
Цветни аспекти

Д-р Геновева Димитрова: За мен киното е хоби, което превърнах в професия

За мен киното е хоби, което превърнах в професия.Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова.

| 02 Юни 2024, 16:50 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Д-р Геновева Димитрова: За мен киното е хоби, което превърнах в професия
Д-р Геновева Димитрова: За мен киното е хоби, което превърнах в професия
Снимка © Павлина Дудева

За мен киното е хоби, което превърнах в професия. Това каза в интервю председателят на международното жури на единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 д-р Геновева Димитрова. „Мисля, че аз не съм човек с много сбъднати мечти, но едната от тях е да бъда филмов критик и киновед, какъвто съм си мечтала да бъда като млада. Цял живот работя любимата си работа, какво по-хубаво от това. И сега след като няма вестник „Култура“, аз работя с удоволствие в Българската национална филмотека, където работата е приказка“, разкри тя. 

Като част от журито, което ще присъди наградите на кино фестивала в града на липите, тя очаква следващите няколко дни да бъдат интересни. „Аз съм гледала четири от деветте филма в конкурсната селекция. Те са различни и прекрасни. Очаквам да ми е забавно, да се сработим с колегите от международното жури и да останат красиви спомени, какъвто е този мирис на липа, който в момента изпълва Стара Загора“, добави Димитрова. 

Конфискувани препарирани животни от мъж от Разград са предадени на музея в Русе, съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе. Иззетите в полза на държавата над 30 броя препарирани екземпляри или части от тях са предадени на Регионалния исторически музей в Русе за препариране или попълване на музейната сбирка.  

С това приключва случаят, който датира от 2021 г., когато бяха установени участници в нерегламентиран лов на територията на резервата "Воден". При извършен обиск от страна на служители на Областната дирекция на МВР в Разград са конфискувани в полза на държавата установените защитени птици и бозайници – мъртви и препарирани. Сред тях преобладават ловни и пойни видове птици, видри, дива котка, дива коза, ловни трофеи и др. От страна на Районна прокуратура – Разград срещу лицето са предприети процесуално-след

Изложба на финалистите от конкурса Most е представена в галерия Vivacom Art Hall на ул. „Оборище“ 5 в София. Творбите на петимата финалисти от седмото издание на конкурса за съвременно изкуство може да бъдат разгледани до днес, съобщават домакините на експозицията.

„Most е конкурс за български творци, който им дава възможност за нови изяви и професионална реализация на локално и международно ниво. И тази година в инициативата се включиха голям брой български художници“, казват от екипа. Петимата финалисти са Габриела Йорданова, Ваня Дудоленска (VADU), Веселин Симеонов (Bеско), Ивона Иванова и Момчил Григоров.

Габриела Йорданова завършва Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“ гр. София – Специалност „Аранжиране и пространствен дизайн“, а през 2014 г. Югозападен университет „Неофит Рилски“ гр. Благоевград – Специалност – „Педагогика на обучението по изобрази

Единадесетото издание на Международния филмов фестивал за ново европейско кино „Златната липа“ беше открито тази вечер под бурните аплодисменти на пълната зала в сградата на Държавна опера Стара Загора.

Шествието с официалните гости на събитието поведе неговият директор Магдалена Ралчева заедно с тазгодишния носител на наградата „Златна липа“ за цялостен принос в киното Ели Скорчева, заместник-кметовете на община Стара Загора Милена Желева и Надежда Чакърова, председателят на конкурсното жури Геновева Димитрова, заедно с членовете на журито латвийският режисьор, сценарист и редактор Линда Олте, полският режисьор Мариуш Гжегожек, анлийската актриса Пандора Джоунс и филмовият и визуален творец Санжин Малесевич.

Старт на празничното настроение дадоха военният духов оркестър и пъстър мажоретен състав с възпитанички на Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) към

Презентация пред ученици и концерт с участието на Дара, Ториното и Пашата, 100 кила, както и рок групата Б.Т.Р. ще отбележат началото на кампанията "Не сте сами" на 16 август в Несебър, съобщават организаторите на проявата от Агенция „Митници“ и Националната агенция за приходите. 

В център "Артиум" ученици от по-горните гимназиални класове ще присъстват на  презентация по темите за наркотичната и хазартна зависимост, демонстрация с кучета, обучени в залавянето на дрога. 

Вечерният концерт е в Стария град. Преди изпълнителите, които са посланици на кампанията, свои кратки приветствия ще отправят представители на Националната агенция за приходите, Агенция "Митници" и Николай Димитров, кмет на Община Несебър, която е партньор на кампанията. Водещи ще бъдат актьорите Гергана Стоянова и Филип Буков. 

Българска телеграфна аге

Носиите, с които е заснет филмът за Капитан Петко войвода през седемдесетте години на миналия век, посветен на 1300 години от създаването на българската държава, за първи път бяха представени на открито, и то в Кърджали. Това се случи в рамките на второто издание на пътуващия фестивал на НЧ „Обединение 1913“ - „Вкус фест“.

„Историята на носиите, някои от които са по на 200 години и връзката им с филма са много интересни“, каза директорът на музея в град Попово Владимир Иванов. По думите му сценичният екип решава вместо да зададе ушиването на сценични костюми, да бъдат издирени автентични от местата, където е живял и извършвал своята дейност Капитан Петко войвода.

„След няколко месеца обиколки по селата, екипът попада на нещо уникално. Издирени са носии, които никога не са били вадени от раклите. Предоставени са били на кинаджиите и с тях са се обличали актьорите във ф

Според нея европейското кино през последните години се развива интересно. „Най-често то се случва в международни копродукции. А именно международната копродукция е най-точният и най- ефикасен начин за финансиране на даден филмов проект. Не случайно за даден филм можем да говорим, че е италиански, но той е италиано-френско-белгийски или българо-сръбски и т.н.“, казва Димитрова.  „Европейското кино понякога е скучно, понякога е много любопитно, но при всички случаи се занимава с важни аспекти от житието, независимо дали като нов социален реализъм или в екзистенциален план. Дали с не случването на житейски проект или с намирането на любовта. Различно е европейското кино, в него млади, известни или не толкова известни филмови автори предлагат своите стратегии за привличане на аудитория", каза още тя.

Според Димитрова все по-трудно се привлича аудитория с европейски филми и затова има тези специализирани кина като „Дом на киното“, Филмотечно кино „Одеон“, културен центът „G8“, където могат да се гледат бутикови европейски филми. „Да не забравяме, че на европейските филмови награди бяха отличени много качествени филми и те са и по българските екрани”, припомни Геновева Димитрова. „Много европейски филми са селектирани за наградите Оскар, на фестивала в Кан редовно победители са европейски филми. Те имат по-малко публика, но пък тя им е вярна. Това се отнася и за големите режисьори като Уди Алън, Джим Джармуш, Матео Гароне“, добави тя.

Общо 23 млади тенори от 11 държави ще се борят за приза "Гласът на Камен" в Стара Загора.

Това съобщи на сайта си Държавна опера - Стара Загора по повод Втория международен конкурс за оперни изпълнители, който стартира на 20 август.

Той е регламентиран за вокалисти от 26 до 40 години, а организатори на напреварата са Държавна опера - Стара Загора, Фондация „Камен Чанев“ със съдействието на Сдружение с нестопанска цел „Настоятелство на Старозагорска опера”, и с подкрепата на Национален фонд „Култура”.

Деветчленно жури начело с тенора, диригент и композитор Хосе Кура ще оценява таланта на участниците. Предвидени са три тура на конкурса. 

Официалната церемония по награждаването и гала концертът на лауреатите ще се състоят на 27 август на сцената на Античния форум „Августа Траяна”. Наградените м

Как дигиталната реставрация съхранява, обновява и експонира културното наследство - това бе акцент на интерактивната изложба и интернационалната конференция „Модерни  практики и методи на дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари  фотографии“, които се проведоха в Национално историческия музей в София. В конференцията взеха участие 35 интернационални фотографи, съобщават организаторите. 

Събитието бе организирано от Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография и партньори от три европейски страни в рамките на проекта „Дигитализация, дигитална реставрация и презентация на стари книги“ (Лаборатория за дигитална реставрация) по програма „Еразъм +“. Основна цел на проекта е да систематизира, интегрира и разпространи съвременни практики за дигитализация, дигитална реставрация и експонация на старинн

В събота Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО реши да регистрира спорната японска златна мина Садо като обект на световното културно наследство, съобщи АП.

Това стана едва след като Токио се съгласи да я включи в изложба, представяща тъмната й история на злоупотреба с корейски работници по време на Втората световна война.

Решението е сигнал за подобряване на отношенията между Токио и Сеул.

Мината, разположена на остров край бреговете на префектура Ниигата в Северна Япония, е работила близо 400 години и някога е била най-големият производител на злато в света, преди да бъде затворена през 1989 г. Мината е свързана и със злоупотребите на Япония с корейски работници по време на войната.

Членовете на Комитета, включително Южна Корея, подкрепиха единодушно включването в списъка на годишната среща в събота в Делхи, Индия. Те заявиха, че Япония е предост

В петък вечерта, 30 август, в Археологически комплекс „Калето“ в Мездра се представя постановката „Исмаел в Париж“ на пътуващ театър „Бабел“ от Франция.

Преди Мездра актьорите са играли на сцена във Венеция, коментира Йоана Константинова – учител по английски и френски език в СУ „Иван Вазов“, Мездра.

Тя е поканила тримата комедианти с основна цел да се популяризира френският език.

По думите й в пиесата участват майка, баща и син. Естел Бониер Бел Хадж, Мансур Бел Хадж и техният 12-годишен син Исмаел Бел Хадж разказват историята на млад тийнейджър с вечно бързащи родители, който открива случайно, че неговите баба и дядо са били парижки кабаретни артисти. Когато те се появяват пред очите му, Исмаел открива един вълшебен Париж.

„Постановката е забавна, играе се в 28 държави, а нашата публика ще ра

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

Председателят на международното жури заяви, че са важни европейските филми и лично тя предпочита да гледа най-скучния европейски филм пред американски блокбъстър.

От думите на Димитрова стана ясно още, че българската киноинфустрия се развива трудно. Според нея причината за това е, че не е довършен новият Закон за българската филмова индустрия. „В последната година не сме постигнали някакви невероятни успехи, както беше преди няколко години, но достатъчно е, че имаме филми като „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев и „Диада“ на Яна Титова, за да се радваме. Вече се задават и други нови български филми и аз съм любопитна да ги видя“, пожела си тя.

Д-р Геновева Димитрова разкри , че в момента пише книга за прехода в българското игрално кино. Вече е избрала 25-те филма на прехода, които ще бъдат с нейна рецензия. И обещава, че това лято ще работи върху това.

Д-р Геновева Димитрова е един от водещите български филмови критици. Завършила е руска филология в Софийски университет „Св. Климент Охридски” и кинознание в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”. От 1991 до 2018 е редактор във в. „Култура” до спирането му. Автор е на книгите „Кино в края на века. Български фигури и игрални филми – поглед от 90-те“ и „Въртележки на абсурда. Руското игрално кино (1991-2011)“. Сценарист е на документалните филми „Нощ в София” (2008) и „Offline?” (2017) на Станислава Калчева.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театралният фестивал „Алтер его“ очаква трупи от България, Франция, Германия, Канада, Израел и Италия
Филмът "Емилия Перес" на Жак Одиар ще представя Франция в международната категория на наградите "Оскар"
Алек Алексиев озвучава новия български аудиосериал „Безбряг“
Националният политехнически музей ще се включи в Европейските дни на наследството
Повелителката на глината
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.